Konta firmowe 2024

Konto firmowe jest niezbędne, jeżeli chcesz oddzielić finanse firmowe od prywatnych i być wiarygodnym partnerem w biznesie. Pamiętaj, że tylko konta firmowe mogą znajdować się na białej liście podatników VAT przy działalności gospodarczej.

8 kroków jak wybrać najlepsze konto firmowe

Wszystko, co musisz wiedzieć o koncie firmowym

Autorski poradnik naszych
ekspertów finansowych.

eksperci
  • Krok 1
    Zobacz, dlaczego warto mieć konto firmowe
  • Krok 2
    Zastanów się, do czego Ci się przyda konto firmowe
  • Krok 3
    Czy potrzebny Ci będzie terminal i kasa fiskalna
  • Krok 4
    Sprawdź ofertę usług wspomagających działalność
  • Krok 5
    Zastanów się, ile osób musi mieć dostęp do konta
  • Krok 6
    Przeanalizuj, czy potrzebna Ci linia kredytowa
  • Krok 7
    Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając konto
  • Krok 8
    Dowiedz się, jak założyć konto firmowe
Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

krok 1

Zobacz, dlaczego warto mieć konto firmowe

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

Jeszcze kilka miesięcy temu rozliczenia związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą mogłeś prowadzić, korzystając z konta osobistego. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni po wejściu w życie zmienionej Ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającej białą listę podatników VAT.

krok-1

Od początku 2020 r. masz obowiązek sprawdzenia, czy rachunek osoby, do której wysyłasz przelew, jest na białej liście podatników VAT. Na liście tej umieszczone są tylko rachunki firmowe. Pamiętaj – jeżeli dokonasz płatności w kwocie powyżej 15 tys. zł na rachunek inny, niż znajdujący się w tym wykazie, to:

  • nie będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwoty lub jej części, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w białej liście,
  • wraz ze swoim kontrahentem będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Wymienione powyżej sankcje nie dotkną Cię, jeżeli najpóźniej 3 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego, poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla kontrahenta.

Biała lista podatników VAT to jeden powód, dla którego rozliczenia związane z działalnością gospodarczą warto prowadzić za pośrednictwem konta firmowego. Jeszcze jeden to rozdzielenie finansów firmowych od prywatnych, co pozwoli Ci zachować porządek, na przykład na wypadek kontroli z urzędu skarbowego.

krok 2

Zastanów się, do czego Ci się przyda konto firmowe

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

krok-2

Zanim wypełnisz wniosek o konto firmowe, zastanów się, z jakich funkcjonalności tego produktu będziesz korzystał:

  • Jak często będziesz płacić kartą wydaną do konta? Część banków uzależnia wysokość miesięcznej opłaty za użytkowanie karty od liczby/wartości płatności wykonanych kartą.
  • Czy i jak często będziesz wypłacał gotówkę z bankomatów? Zastanów się też czy wystarczą Ci bankomaty należące do banku prowadzącego konto, czy będziesz chciał korzystać również z urządzeń należących do innych sieci (bankowych i niezależnych)?
  • Ile razy w miesiącu (i – orientacyjnie – na jakie kwoty) będziesz wykonywał przelewy zewnętrzne przez internet (poza przelewami do ZUS i US)?
  • Czy – i jak często – będziesz robił przelewy za granicę (w tym np. europejskie przelewy SEPA)?
  • Czy będziesz wpłacał gotówkę na konto, a jeżeli tak, to czy w banknotach czy w banknotach i w bilonie? Czy wpłat będziesz dokonywał we wpłatomacie czy w placówkach banku?

Znając odpowiedzi na te pytania, łatwiej Ci będzie dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań konto firmowe. Jeżeli np. wiesz, że w miesiącu będziesz zlecał dużo przelewów zewnętrznych, to dobrym rozwiązaniem będzie konto, w którym będą one bezpłatne lub konto oferujące pakiet darmowych przelewów zewnętrznych. W przypadku wypłat z bankomatów nie należących do banku prowadzącego Twój rachunek, dobrą ofertą będzie konto z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów.

krok 3

Czy potrzebny Ci będzie terminal i kasa fiskalna

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

Jeżeli chcesz np. otworzyć sklep, punkt usługowy czy gastronomiczny, to będzie Ci potrzebny terminal płatniczy i kasa fiskalna.

krok-3

Dzięki terminalowi płatniczemu (często określanemu jako terminal POS) będziesz mógł przyjmować od swoich klientów płatności bezgotówkowe wykonywane nie tylko przy użyciu kart płatniczych, ale też telefonów, zegarków czy opasek fitness. Korzystając z terminala płatniczego:

  • Zyskasz nowych klientów – Twoimi klientami mogą być np. biegacze, którzy po treningu chcą kupić wodę, a za zakup zapłacić zbliżeniowo zegarkiem, telefonem czy opaską. Takie osoby często nie mają przy sobie portfela i jeżeli nie uda im się zapłacić mobilnie, to najczęściej rezygnują z zakupu.
  • Oszczędzasz na obsłudze gotówki. Unikasz prowizji za przeliczanie i wpłatę monet i banknotów do banku.
  • Twoja działalność będzie bezpieczniejsza. Nie będziesz musiał martwić się, że ktoś cię okradnie, gdy będziesz przechowywał lub przewoził gotówkę.

Z kolei, dzięki kasie fiskalnej możesz m.in. wydawać swoim klientom paragony, będące potwierdzeniem dokonania transakcji. Pamiętaj, że wydanie paragonu klientowi jest Twoim obowiązkiem.

Jeżeli usługi, jakie wykonuje Twoja firma:

  • są wymienione na liście zwolnień przedmiotowych znajdującej się w załączniku do Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (nie musisz mieć kasy fiskalnej, jeśli np. prowadzisz kancelarię notarialną, oferujesz usługi związane z obsługą rynku nieruchomości i dokumentujesz świadczenie tych usług fakturą lub oferujesz usługi finansowe i ubezpieczeniowe),
  • lub Twoje obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 20 000 zł,

wtedy nie musisz posiadać kasy fiskalnej. W pozostałych wypadkach jesteś zobowiązany do korzystania z niej.

Jeżeli będziesz kupował kasę fiskalną, zastanów się czy nie kupić od razu bardziej nowoczesnego urządzenia – kasy fiskalnej online. Od „zwykłej” kasy fiskalnej różni się tym, że oprócz rejestrowania transakcji i drukowania paragonów, przekazuje ona do Centralnego Repozytorium Kas (Centralne Repozytorium Kas – CRK – to system teleinformatyczny, gromadzący i przetwarzający dane transakcji rejestrowanych w kasach fiskalnych. CRK jest prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który również formułuje polecenia do kas rejestrujących i administruje danymi zawartymi w CRK) dane dotyczące:

  • sprzedaży,
  • zdarzeń zapisywanych w swojej pamięci, mających znaczenie dla pracy kasy, które wystąpiły podczas jej używania (w tym o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych).

Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli rejestrować sprzedaż przy użyciu kas fiskalnych online od stycznia 2023 r. Są jednak trzy grupy przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z kas fiskalnych online już wcześniej.

  • Do pierwszej grupy należą przedsiębiorcy naprawiający pojazdy silnikowe oraz motorowery (w tym naprawiający, zakładający, bieżnikujący i regenerujący opony oraz wymieniający opony lub koła dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów), sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. Jeżeli należysz do tej grupy, z kasy fiskalnej online musisz korzystać już od 1 stycznia 2020 r.
  • W drugiej grupie znajdziesz się, jeżeli świadczysz stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem (stacjonarne placówki gastronomiczne) oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedajesz węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczone do celów opałowych. W takim przypadku będziesz zobowiązany do korzystania z kasy fiskalnej online od 1 lipca 2020 r.
  • Trzecia grupa zawiera przedsiębiorców świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej (świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów), prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). Jeżeli świadczysz którąś tych usług, z kasy fiskalnej online będziesz musiał korzystać od 1 stycznia 2021 r.

Możesz też kupić urządzenie łączące w sobie cechy kasy fiskalnej i terminala POS – tzw. kasoterminal.

Gdzie możesz kupić te urządzenia (kasę fiskalną/terminal POS/kasoterminal)? W firmach zajmujących się ich sprzedażą lub skorzystać z oferty banku. Banki coraz częściej oferują swoim klientom możliwość zakupu kas fiskalnych i terminali POS.

krok 4

Sprawdź ofertę usług wspomagających działalność

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiążą się obowiązki dotyczące m.in. opłacania podatków. Dlatego jedną z pierwszych czynności nowego przedsiębiorcy jest znalezienie biura rachunkowego, który wspomoże go w prowadzeniu rozliczeń z fiskusem. Możesz oczywiście rozpocząć współpracę z zewnętrzną firmą księgową lub sprawdzić, czy bank, w którym chcesz założyć konto firmowe nie oferuje usług księgowych online.

krok-4

Moduł księgowy może być połączony bezpośrednio z Twoim kontem firmowym. Decydując się na takie rozwiązanie możesz też oszczędzić – przez kilka pierwszych miesięcy możesz korzystać z usług księgowych za darmo.

W banku możesz też skorzystać z fakturowania, czyli z możliwości wystawiania faktur z wykorzystaniem programu połączonego z Twoim kontem firmowym.

Oprócz księgowości online czy fakturowania możesz skorzystać również z wymiany walut przez internet czy ubezpieczeń (np. majątku firmy czy firmowego samochodu).

krok 5

Zastanów się, ile osób musi mieć dostęp do konta

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

krok-5

Zakładając konto firmowe zastanów się, czy dostęp do niego powinieneś mieć tylko Ty, czy jeszcze ewentualnie Twoi pracownicy, którzy np. będą mogli korzystać z dodatkowych kart płatniczych podczas zakupów robionych dla firmy. Jeżeli będziesz chciał skorzystać z takiego rozwiązania, upewnij się, czy nie będzie się to dla Ciebie wiązało z dodatkowymi kosztami. Bank może za darmo wydać tylko jedną kartę debetową do rachunku, a za wydanie każdej kolejnej pobierać opłatę.

krok 6

Przeanalizuj, czy potrzebna Ci linia kredytowa

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

Linia kredytowa w koncie firmowym to produkt podobny do limitu w koncie/kredytu odnawialnego, będącego dodatkiem do konta osobistego. Dzięki niej możesz w łatwy sposób zadbać o płynność finansową swojej firmy. Kwota przyznanego limitu powiększa saldo Twojego konta, a środki możesz wykorzystać na dowolny cel wtedy, kiedy ich potrzebujesz. Zanim zdecydujesz się na linię kredytową powinieneś przeanalizować, czy będzie Ci ona w ogóle potrzebna. Jeśli na to pytanie odpowiesz twierdząco, to zastanów się nad jej kwotą i sprawdź, na jakich warunkach bank będzie skłonny Ci ją przyznać.

krok-6

W szczególności zwróć uwagę na:

  • wysokość prowizji za przyznanie linii kredytowej i za jej odnowienie po roku,
  • oprocentowanie linii kredytowej,
  • maksymalną kwotę linii kredytowej i to, od czego ona zależy (np. od tego, jak długo prowadzisz działalność, czy od wpływów na Twoje konto firmowe),
  • to, jak długo musisz prowadzić działalność zanim będziesz mógł złożyć wniosek o przyznanie linii kredytowej (w zależności od banku może to być okres od 6 miesięcy do 2 lat).

Sprawdź też, czy bank nie pobiera innych opłat związanych z linią kredytową (np. za niewykorzystanie przyznanego kredytu, za administrowanie kredytem czy jego przedterminową spłatę.

krok 7

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając konto

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

Konta firmowe są oferowane przez wszystkie banki uniwersalne. W niektórych z nich znajdziesz nawet kilka różnych ofert, różniących się np. wysokością opłat i prowizji czy warunkami, na jakich możesz zostać zwolniony z ich pobierania. Dlatego też, wybierając konto firmowe powinieneś porównać prowizje i opłaty z nim związane. Najważniejsze z nich to:

Opłata za prowadzenie konta. Konta firmowe możesz – pod tym względem – podzielić na trzy grupy:

  • bezwarunkowo bezpłatne (nic nie zapłacisz za ich prowadzenie nawet jeżeli nie będziesz korzystał z konta),
  • bezpłatne po spełnieniu warunku (np. w przypadku: zasilania konta określoną kwotą co miesiąc czy utrzymywania na koncie określonego salda),
  • płatne, bez możliwości zrezygnowania z opłaty.
krok-7

Konto firmowe może też być darmowe np. przez rok czy dwa lata od jego założenia.

Opłata za wydanie i użytkowanie karty debetowej. Pierwsza karta wydana do konta firmowego jest zazwyczaj darmowa. Za wydanie kolejnych kart, bank może pobrać już opłatę. Pod względem opłat karty debetowe możesz podzielić na:

  • bezpłatne bezwarunkowo,
  • darmowe po wykonaniu przy jej użyciu określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub transakcji bezgotówkowych o określonej wartości.

Możesz też zetknąć się z kartami, za których użytkowanie zawsze pobierana jest opłata – niezależnie od tego, czy będziesz jej używał czy nie.

Opłata za przelewy zewnętrzne. W przypadku kont firmowych standardem jest brak opłat za przelewy internetowe do ZUS i US, czyli takie, jakie każdy przedsiębiorca musi wykonywać co miesiąc. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pozostałych internetowych przelewów zewnętrznych:

  • za ich wykonywanie bank może nie pobierać żadnych opłat,
  • możesz korzystać z darmowych pakietów przelewów (liczba bezpłatnych przelewów może być uzależniona od banku czy rodzaju rachunku),
  • lub płacić za każdy zlecony przelew.

Jeżeli planujesz współpracę z kontrahentami zagranicznymi, powinieneś dodatkowo sprawdzić koszty przelewów zagranicznych (SWIFT lub SEPA).

Pamiętaj też o tym, że przelew zlecony w oddziale banku może być droższy od przelewu zewnętrznego zleconego przez internet.

Prowizja za wypłaty z bankomatów. W tym przypadku możliwe są następujące rozwiązania:

  • możesz nic nie zapłacić za wypłacanie gotówki z bankomatów należących do banku, który prowadzi Twój rachunek,
  • w przypadku tzw. „obcych” bankomatów (tj. należących do sieci innego banku lub do sieci niezależnej), prowizja za wypłatę może być określona jako procent od wypłaty (np. 3% min. 5 zł) lub jako stała wartość (np. 5 zł).

Możesz też spotkać się z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Prowizja za wpłaty gotówki. Najtańsze (lub darmowe) będą wpłaty gotówki w banknotach wnoszone do wpłatomatów. Jeżeli będziesz wpłacał na rachunek bilon, to powinieneś się liczyć z prowizją za tę czynność.

Jeżeli jesteś klientem, który preferuje bankowanie mobilne, sprawdź, czy bank, w którym chcesz założyć konto firmowe, oferuje klientom firmowym aplikację mobilną. Upewnij się też, czy przedsiębiorcy mogą korzystać też z płatności mobilnych, takich jak np. Apple Pay czy Google Pay.

Dowiedz się też, czy bank, który będzie prowadził Twój rachunek oferuje premie np. za aktywne korzystanie z konta (np. za przelewy do ZUS/US, transakcje bezgotówkowe kartą debetową czy korzystanie z oferowanego przez bank terminala płatniczego czy kasy fiskalnej). Niektóre banki oferują też klientom firmowym moneyback (tj. zwrot części wydatków kartą debetową) – sprawdź, czy nie będzie to dla Ciebie opłacalne.

Parametry kont firmowych możesz porównać bez wychodzenia z domu. Najodpowiedniejszą dla siebie ofertę znajdziesz w rankingu dostępnym na naszej stronie internetowej.

krok 8

Dowiedz się, jak założyć konto firmowe

Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

Konto firmowe – podobnie jak konto osobiste – możesz otworzyć online. Wystarczy, że wypełnisz wniosek przez internet. Swoje dane możesz potwierdzić, wysyłając do banku skan obu stron swojego dowodu osobistego. Umowę – w zależności od banku – możesz potwierdzić kodem autoryzacyjnym SMS wysłanym przez bank, podpisać dokumenty dostarczone przez kuriera lub odwiedzić oddział.

krok-8

Do założenia konta firmowego będzie Ci potrzebny dowód osobisty. We wniosku będziesz też musiał podać NIP i REGON oraz wzór/wzory podpisów osób dysponujących kontem.

Z konta będziesz mógł korzystać od razu po jego aktywowaniu. Kilka dni po podpisaniu umowy konta bank przyśle Ci kartę płatniczą.

Jeżeli masz wątpliwości lub dodatkowe pytania dotyczące kont firmowych, możesz napisać do nas maila na: analitycy@totalmoney.pl. Chętnie Ci pomożemy!

Czy to było pomocne?

promowane oferty

Konto Biznes za 0 zł

Otwórz Konto Biznes 
 

  • 0 zł za prowadzenie konta bankowego
  • 0 zł za kartę do konta
  • 0 zł za wpłaty we wpłatomatach przy naszych placówkach

 

Analiza oferty

Porady finansowe

Finanse dla firm
09 Paź 2023 Krzysztof Szymański

Rozliczenie kosztów podróży służbowej – omówienie i wzór

Pracodawca wydelegował Cię do odbycia podróży służbowej? W takim razie masz prawo do zwrotu poniesionych kosztów. Co dokładnie się do nich zalicza? Sprawdź, jak przebiega rozliczenie ...

8 min czytania
Czym jest biała lista podatników VAT? Finanse dla firm
27 Wrz 2023 Krzysztof Szymański

Czym jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT została wprowadzona we wrześniu 2019 roku. Nakłada ona na przedsiębiorców kolejne obowiązki, które mają ułatwić pracę urzędów skarbowych. Brak weryfikacji ...

Jak wybrać biuro rachunkowe? Finanse dla firm
01 Wrz 2023 Krzysztof Szymański

Jak wybrać biuro rachunkowe?

... a może większą firmę? Jest wiele instrumentów na rynku, które mogą pomóc w codziennej pracy, w tym m.in. konto firmowe. Nic nie zastąpi jednak współpracy z dobrym biurem rachunkowym. Tylko jak je znaleźć? Co warto zrobić przed ...

Cyberbezpieczeństwo to w bankach priorytet, ale konieczna jest współpraca z klientem Finanse dla firm
29 Maj 2023 Anna Serafin

Cyberbezpieczeństwo to w bankach priorytet, ale konieczna jest współpraca z klientem

Tylko w I kwartale tego roku próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 53,3 mln zł, a każdego dnia w tym okresie wnioskowano o finansowanie na cudze nazwiska przeciętnie na sumę 580 tys. ...

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Czy to dobry pomysł? Finanse dla firm
03 Mar 2023 Krzysztof Szymański

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Czy to dobry pomysł?

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców chce wprowadzić obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który w styczniu 2023 r. zaczął zbierać 100 tys. podpisów niezbędnych do skierowania projektu ...

70 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu płaci bezgotówkowo. Terminal to już obowiązek, a nie wybór firm Finanse dla firm
29 Gru 2022 Dagmara Sudoł

70 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu płaci bezgotówkowo. Terminal to już obowiązek, a nie wybór firm

... najważniejsze, ponoszenia z tego tytułu dużych kosztów. Obecnie oferuje je coraz więcej banków w pakiecie z kontem firmowym. Z takiej usługi można skorzystać m.in. w Banku Pekao S.A., wybierając Konto Przekorzystne Biznes. Bank ten ...

Nie chcesz płacić za konto firmowe i otrzymać do 2 000 zł premii? Załóż konto w Banku Pekao S.A. Finanse dla firm
22 Lis 2022 Maciej Kazimierski

Nie chcesz płacić za konto firmowe i otrzymać do 2 000 zł premii? Załóż konto w Banku Pekao S.A.

W nowej promocji Banku Pekao S.A. nie tylko nie zapłacisz za prowadzenie Konta Przekorzystnego Biznes czy za przelewy wykonywane za pośrednictwem aplikacji PeoPay, ale także możesz zdobyć nawet ...

Zielona przyszłość inwestycji — wspieranie zrównoważonego rozwoju w doradztwie inwestycyjnym Finanse dla firm
15 Lis 2022 Maciej Kazimierski

Zielona przyszłość inwestycji — wspieranie zrównoważonego rozwoju w doradztwie inwestycyjnym

Celem inwestowania na rynkach finansowych jest nie tylko pomnażanie majątku. Inwestując w spółki prowadzące działania związane ze zrównoważonym rozwojem (ESG), można nie tylko osiągnąć ...

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konto firmowe - jak wybrać najlepsze?

Zakładasz firmę? Z pewnością przyda Ci się konto bankowe. Trudno przecież wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez bankowości internetowej. To w ten sposób będziesz zapewne rozliczał płatności z pracownikami czy dostawcami. Taki rachunek przyda Ci się także do regulowania składek ZUS i podatków, a także bieżącego kontrolowania finansów firmy. Poza tym, jeśli wybierzesz dobre konto firmowe, zyskasz dostęp do wielu przydatnych usług np. programu do wystawiania faktur online czy internetowego kantoru wymiany walut.

Jednak jakie konto firmowe wybrać, by spełniało wszystkie potrzeby? Na pewno warto rozważyć specjalne konto dla firm, nawet jeśli przepisy dopuszczają rozliczanie Twojego przedsiębiorstwa w ramach konta osobistego. Mieszanie finansów prywatnych i firmowych zwykle kończy się bowiem trudnościami w zarządzaniu budżetem, co z kolei może być poważną przeszkodą w rozwijaniu biznesu.

Tutaj podpowiemy Ci, czym kierować się przy wyborze rachunku firmowego. Poznasz przede wszystkim jego różne rodzaje oraz funkcje, jakie w jego ramach proponują dzisiaj banki. Dowiesz się również, czy firmowe konto bankowe może być darmowe i jak znaleźć jego najtańszą ofertę.

W wyborze odpowiedniego rachunku pomoże Ci też nasz ranking kont firmowych – w 2022 i 2023 roku skorzystało z niego wielu przedsiębiorców, którzy znaleźli w nim idealną ofertę dla siebie. Wszystko dlatego, że nasze narzędzie prezentuje najlepsze promocje takich rachunków, a także ułatwia porównanie kont firmowych pod kątem ich najważniejszych parametrów.

Konto firmowe czy prywatne

Wydaje się, że konto firmowe to naturalny wybór dla przedsiębiorców. Czy będzie tak jednak w każdym przypadku? A może wystarczające okaże się konto prywatne? Jakie są różnice między kontami firmowymi a kontami osobistymi?

Podstawową różnicą jest przeznaczenie takich rachunków. Konto osobiste służy bowiem do bieżącego zarządzania prywatnymi środkami, natomiast to firmowe do zarządzania pieniędzmi zarobionymi w ramach prowadzonej działalności.

Musisz jednak wiedzieć, że prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku zakładania rachunku bankowego, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z ustawą, transakcje firmowe muszą być wykonane za pomocą przelewów bankowych tylko w przypadku, gdy drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca bądź jeśli jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 złotych. Ustawa nie zawiera jednak informacji o tym, że przelew wyjść ma z rachunku firmowego. Pozostawia to zatem dowolność dla przedsiębiorców w kwestii wyboru między kontem firmowym, a kontem prywatnym.

Ogólna funkcjonalność obu rachunków jest też podobna, ponieważ każde z nich pozwoli Ci na realizowanie przelewów, płatności kartą, czy też rozliczeń z US i ZUS. Jednak tylko w ramach konta firmowego będziesz mógł rozliczać podatek VAT z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment), a także dopisać taki rachunek do białej listy podatników VAT.

Jakie zatem konto wybrać – firmowe czy osobiste? W praktyce zależy to od wielkości przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, która dopiero się rozwija, to być może w Twoim przypadku konto prywatne będzie dobrym wyborem. Może się ono sprawdzić w szczególności, gdy:

  • nie jesteś podatnikiem VAT,
  • wystawiasz rachunki na niewielkie kwoty,
  • z konta planujesz opłacać głównie składki ZUS i podatki,
  • posiadasz własne konto osobiste – do celów firmowych nie można wykorzystywać konta wspólnego, prowadzonego np. z małżonkiem.

Pamiętaj również, że będziesz mógł wykorzystywać konto osobiste do rozliczeń firmowych tylko wtedy, jeśli dopuszcza taką możliwość bankowy regulamin prowadzenia konta. W praktyce coraz więcej instytucji na to nie zezwala, co oznacza, że tak czy owak będzie Ci potrzebne oddzielne konto firmowe.

Dlaczego lepiej wybrać konto firmowe?

W większości przypadków to konto firmowe okaże się dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Jeszcze do niedawna, opłaty z nim związane były o wiele wyższe w porównaniu do konta prywatnego, lecz obecnie mnóstwo banków posiada w swojej ofercie darmowe konto firmowe. Ponadto ewentualne opłaty bankowe za prowadzenie rachunku firmowego możesz rozliczyć jako koszty firmy.

Rozdzielenie finansów firmowych od budżetu domowego z pewnością pozwoli Ci na sprawniejsze i wygodniejsze zarządzanie środkami firmowymi. Dzięki oddzieleniu ich od finansów osobistych łatwiej Ci będzie prowadzić księgowość, kontrolować płatności od kontrahentów, czy wreszcie analizować przychody i wydatki firmy, a także jej rentowność.

Konto firmowe to dobry wybór z jeszcze jednego względu. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jest ono bowiem niezbędne do rozliczania VAT za pomocą mechanizmu split payment.

Podsumowując, warto wybrać konto firmowe, ponieważ dzięki temu:

  • rozdzielisz finanse prywatne od firmowych,
  • zachowasz przejrzystość rozliczeń swojego przedsiębiorstwa,
  • skuteczniej będziesz kontrolować finanse firmy,
  • rozliczysz podatek VAT z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności,
  • zyskasz dostęp do wielu produktów i usług dedykowanych przedsiębiorcom w ramach bankowości elektronicznej np. narzędzia do wystawiania faktur, prowadzenia księgowości, wymiany walut online itp.

Dlaczego warto założyć konto firmowe w innym banku?

Decydując się na konto firmowe, rozważ jego założenie w innym banku. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia bowiem ochronę środków klienta do kwoty 100 tys. euro w danej instytucji. Prowadząc zatem w oddzielnych bankach konto osobiste i firmowe, zyskasz ochronę dla kwoty 200 tys. euro.

Poza tym inny bank może Ci zaproponować korzystniejsze warunki prowadzenia konta firmowego. Musisz bowiem wiedzieć, że wiele banków oferuje swoim nowym klientom rozmaite bonusy za założenie rachunku, np. premie pieniężne lub bezpłatne usługi dodatkowe.

Wybór konta firmowego dla poszczególnych branż

Przy wyborze konta firmowego warto uwzględnić wiele aspektów. Na początku musisz wybrać odpowiednią ofertę pod kątem formy prawnej przedsiębiorstwa, ponieważ banki oferują dzisiaj odrębne rachunki dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a inne dla spółek.

Zakładając, że jesteś mikroprzedsiębiorcą, warto zastanowić się, jakie konto firmowe dla jednoosobowej działalności będzie najlepsze. Na pewno to najtańsze, ale też dopasowane do branży, w jakiej ma działać Twoja firma.

Przykładowo, jeśli planujesz świadczyć usługi dla klientów indywidualnych, rozważ konto w banku, który proponuje do niego terminal płatniczy. Jeżeli natomiast chcesz importować produkty z innych krajów, dobrym wyborem będzie konto firmowe z możliwością podłączenia do niego także kont walutowych i z dostępem do bankowego kantoru online.

Wybierając rachunek firmowy, zwróć też uwagę na inne dostępne w jego ramach usługi, które ułatwią Ci prowadzenie działalności. Przykładowo, jakie konto firmowe z księgowością wybrać, aby móc samodzielnie rozliczać firmę? Jeśli masz wiedzę na temat prowadzenia księgowości, możesz wybrać konto z darmową aplikacją do wystawiania faktur i automatycznego księgowania zdarzeń gospodarczych. Jeżeli natomiast potrzebujesz pomocy w rozliczeniach, skorzystaj z oferty banku, który proponuje wsparcie księgowej.

Konto firmowe Dla Start-upów

Konto firmowe dla Start-upów, czyli dla młodych firm, które dopiero poszukują modelu biznesowego, okazuje się niezwykle przydatnym rozwiązaniem. Korzyścią korzystania z takiego rachunku przy rozruchu biznesu jest bowiem możliwość sprawnego zarządzania finansami, a także łatwiejsze pozyskiwanie różnych funduszy i dotacji na rozwijanie działalności. Różne formy finansowania proponują start-upom też same banki np. w formie atrakcyjnych kredytów dla nowych firm.

Konta firmowe dedykowane Start-upom znajdziesz w ofercie wielu banków. Przykładem jest konto dla młodych firm w ING Banku Śląskim ING Direct Business, mBiznes Konto Start w mBanku, czy też Konto Biznes Start-up w wybranych bankach spółdzielczych grupy SGB.

Konto firmowe dla firm E-commerce

W wielu bankach znajdziesz również specjalne konto firmowe dla firm z branży E-commerce. Różni się ono od standardowych rachunków dostępem do usług dedykowanych sklepom internetowym.

Najczęściej banki proponują tutaj bramki płatnicze, które można zintegrować ze sklepem online i połączyć z rachunkiem. Przez to płatności za zakupy od klientów trafiają na takie konto niemal od razu. W ramach takich bramek oprócz popularnych metod płatności, takich jak szybkie przelewy, płatności BLIK, czy Google Pay, niektóre banki oferują również płatności odroczone. Dzięki nim Twoi klienci mogą więc robić zakupy na raty.

Konto firmowe z usługami dla E-commerce znajdziesz m.in. w mBanku, Nest Banku, ING Banku Śląskim, czy też BNP Paribas.

Konto firmowe dla firm usługowych

Konto firmowe dla firm usługowych także może być dostosowane do specyfiki działalności. W przypadku gdy usługi są świadczone dla klientów detalicznych, warto wybrać konto firmowe z terminalem płatniczym. Wiele banków oferuje go w formie tradycyjnego urządzenia lub specjalnej aplikacji, którą można obsługiwać po prostu na swoim smartfonie i przyjmować także płatności od klientów BLIKiem czy zegarkiem. Co ważne, opłaty BLIK na konto firmowe w takim przypadku zwykle nie są pobierane.

Nieco inaczej należy natomiast wybrać konto dla firmy świadczącej usługi dla innych przedsiębiorstw. W tym przypadku bowiem wszelkich rozliczeń dokonuje się głównie za pomocą przelewów. Przykładem może być konto firmowe dla biura rachunkowego, na które co miesiąc właśnie przelewem wpływają należności od klientów z tytułu faktur za wykonane usługi księgowe. Jeśli są to faktury z odroczonym terminem płatności, warto rozważyć konto firmowe z usługą faktoringu, które pomoże zapobiec zatorom płatniczym.

Samo biuro księgowe natomiast wykonuje przelewy przede wszystkim z tytułu stałych płatności np. za wynajem biura, na poczet wynagrodzeń pracowników, czy też składek ZUS i podatków. Pod tym kątem warto wybrać konto firmowe zapewniające np. darmowe przelewy internetowe.

Konto firmowe - jak założyć?

Konto firmowe w banku należy założyć w momencie, gdy zaczniesz prowadzić działalność gospodarczą. Oczywiście musi być ona już zarejestrowana, gdyż do założenia konta niezbędny będzie NIP. Zrobić to możesz na dwa sposoby: w oddziale stacjonarnym banku bądź przez internet. To drugie rozwiązanie doceniane jest zwłaszcza za wygodę. Aby założyć konto online, nie musisz bowiem wychodzić z domu. Umowę podpiszesz elektronicznie lub w obecności kuriera.

Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak założyć konto firmowe krok po kroku:

  1. Wybierz korzystne konto firmowe.

  2. W wybranym banku złóż wniosek o założenie rachunku na firmę. W formularzu musisz podać swoje dane oraz dane firmy.

  3. Podczas wypełniania wniosku zdecyduj, czy chcesz wyrobić kartę do konta firmowego oraz skorzystać z dodatkowych usług np. księgowości online.

  4. Podpisz umowę.

  5. Uzyskaj dostęp do bankowości elektronicznej. Dane do pierwszego logowania otrzymasz wraz z umową.

Przy zakładaniu konta firmowego online będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość. W zależności od banku można to zrobić np. za pomocą selfie, e-Dowodu, czy też przelewu z konta osobistego.

A co potrzeba, by założyć konto firmowe? Będą Ci do tego potrzebne wyłącznie:

  • ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport,
  • dane firmy, czyli: nazwa, NIP/REGON/KRS, adres siedziby, numer telefonu i e-mail.

W większości banków założenie konta firmowego nie wymaga dostarczania dokumentów rejestrowych firmy, ponieważ są one ogólnie dostępne w rejestrach online – CEIDG i KRS.

Kiedy już założysz konto firmowe, musisz jeszcze zaktualizować swój wpis do CEIDG. Powinieneś w nim podać numer konta i wskazać nazwę banku.

Niektóre banki zapewniają swoim Klientom możliwość założenia firmy przez bankowość elektroniczną. Należy do nich m.in. PKO BP, mBank, ING i Santander Bank. Jak to działa?

Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej, a następnie przejść do formularza rejestracji firmy. Prawidłowe wypełnienie wniosku nie powinno przysporzyć problemu, dzięki kreatorowi, który uruchomi się zaraz po jego pojawieniu się na ekranie. Podpowie jednocześnie jak założyć lub potwierdzić Profil Zaufany, który służy do złożenia podpisu na wniosku. Kiedy wniosek zostanie wypełniony i podpisany, trzeba jedynie kliknąć „wyślij”.

Konto firmowe - ile kosztuje?

Ile właściwie kosztuje konto firmowe i na co dokładnie zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nie przepłacasz? Wiele zależy od konkretnej oferty.

Niektóre banki pobierają opłatę za prowadzenie konta firmowego, jednak przeważnie nie przekracza ona od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Co więcej, zdecydować możesz się również na darmowe konto firmowe. Obecnie jest ono dostępne w ofercie licznych banków. Musisz jednak mieć na względzie, że takie bezpłatne konto za 0 zł często posiada dodatkowe opłaty.

Fakt, że prowadzenie konta jest bezpłatne, nie oznacza, że bank nie naliczy Ci np. opłat za wypłaty z bankomatów. Ponadto, aby korzystać z darmowego konta firmowego, często należy dokonać comiesięcznych transakcji na z góry ustaloną kwotę lub ewentualnie odnotowywać na nim minimalne wpływy (przeważnie jest to od 2 do 4 tys. miesięcznie).

W wielu przypadkach okazuje się, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest założenie konta firmowego w banku, w którym masz już rachunek prywatny. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze skorzystać możesz z natychmiastowych przelewów pomiędzy kontami. Takie przelewy z konta firmowego na prywatne oraz przelewy z konta prywatnego na firmowe zrobisz więc w zaledwie kilka sekund i w dodatku nic za nie nie zapłacisz, ponieważ transfery wewnętrzne są zawsze darmowe.

Po drugie, zyskujesz w ten sposób jedno logowanie do obu kont. Ponadto, bank może uznać Cię za stałego klienta, dzięki czemu otrzymasz korzystniejszą ofertę. Niemniej, zawsze warto porównać dostępne aktualnie propozycje. Być może w danej chwili oferta konkurencji będzie dla Ciebie atrakcyjniejsza. Tym bardziej że dzisiaj wiele banków ma w swojej ofercie promocje na darmowe konta bankowe właśnie dla nowych klientów.

Zanim skusi Cię takie darmowe konto bankowe, sprawdź wszystkie koszty, jakie może pobierać bank. Jeśli chodzi o najczęściej stosowane opłaty w koncie firmowym, to są to przede wszystkim:

  • opłaty za wypłaty z bankomatów – wypłaty z bankomatów danego banku zwykle są darmowe, natomiast z tych obcych kosztują średnio 5 zł;
  • prowizje od wpłat gotówki we wpłatomatach – są one zwykle pobierane przy wpłacaniu większej kwoty gotówki i wynoszą np. 0,5%;
  • stała opłata miesięczna za obsługę karty płatniczej – jeśli bank ją pobiera, to zazwyczaj wynosi około 10 zł;
  • opłaty za przelewy krajowe i zagraniczne – w standardowych cennikach przelewy internetowe kosztują średnio 1 zł, natomiast za zlecenie ich w oddziale banku trzeba zapłacić nawet 20-30 zł.

Zwróć uwagę, że przelewy internetowe z konta firmowego w wielu bankach są bezpłatne, ale tylko w określonej liczbie w miesiącu. Z kolei banki oferujące darmową obsługę kart do rachunku często warunkują zwolnienie z opłat z tego tytułu, koniecznością wykonania transakcji bezgotówkowych taką kartą o określonej wartości w miesiącu.

Nietrudno więc zgadnąć, jakie są najlepsze promocje na konta firmowe – te które zwalniają z większości opłat i nie wymagają spełniania zbyt wielu warunków. Takie promocje znajdziesz na naszej stronie, ponieważ prezentuje je nasz ranking kont firmowych na 2023 rok.

Oszczędzanie i inwestowanie na koncie firmowym

Konto firmowe z reguły nie jest oprocentowane, a więc bank nie dopisuje odsetek do zgromadzonych na nim środków. Jednak w ramach takiego rachunku możesz skorzystać z atrakcyjnych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych.

Najczęściej banki proponują konto oszczędnościowe dla firm, na którym można odkładać nadwyżki finansowe z konta firmowego i je pomnażać dzięki oprocentowaniu. Dostępne są także specjalne lokaty dla firm, czy też konta emerytalne.

W wielu bankach możesz również ulokować kapitał w funduszach inwestycyjnych, czy też otworzyć konto maklerskie, by samodzielnie inwestować środki na giełdzie. Co ważne, ze wszystkich takich rozwiązań skorzystasz w tej samej bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej, w których obsługujesz rachunek firmowy.

Konto firmowe ranking 2023

Szukasz konta firmowego, które spełni Twoje oczekiwania? Wybór może być faktycznie trudny, ponieważ chcąc znaleźć najlepsze konto firmowe, należy wziąć pod uwagę wiele parametrów poszczególnych ofert. W ich porównaniu pomoże Ci porównywarka kont firmowych, jaką znajdziesz na naszej stronie.

Jest to zestawienie najlepszych ofert, jakie są w danym momencie dostępne na rynku. Znajdziesz w nim najważniejsze warunki każdej z nich, przede wszystkim w zakresie opłat za prowadzenie konta i podstawowe operacje. Szybko dowiesz się zatem, w którym banku otworzysz konto firmowe za darmo i które będzie najtańsze w obsłudze. Przekonasz się także, gdzie jest najlepsza promocja na konto firmowe.

Nasza porównywarka jest jednocześnie rankingiem kont firmowych, a więc szereguje oferty według ich atrakcyjności, głównie pod kątem kosztów prowadzenia rachunku. Na szczycie listy zwykle więc znajdują się nawet całkowicie darmowe konta firmowe. Co ważne, ranking kont firmowych na Direct.Money jest obiektywny, ponieważ przygotowują go niezależni eksperci.

Skorzystaj z naszego narzędzia, które ułatwi Ci porównanie poszczególnych ofert i podjęcie decyzji, gdzie najlepiej takie konto firmowe założyć. Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy ranking kont firmowych w 2023. Zobacz, co dokładnie mają do zaoferowania najpopularniejsze banki.

Nazwa

Opłata za

prowadzenie

Opłata mies. za

kartę płatniczą

Opłata za przelew zwykły

internetowy zewnętrzny

Wypłata z bankomatów

krajowych

Konto firmowe Nest Bank


W Nest Banku przedsiębiorcy skorzystać mogą z przygotowanej dla nich oferty o nazwie BIZnest Konto.

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł

Konto firmowe Pekao S.A.


Konto Przekorzystne Biznes w Bank Peako to propozycja przeznaczona dla przedsiębiorców.

0 zł

0 zł – jeśli dokonasz miesięcznie transakcji kartą na min. 500 zł


8 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – za 15 przelewów w miesiącu


1,5 zł – za kolejne przelewy

0 zł – za wypłaty z bankomatów Pekao i 2 wypłaty z bankomatów obcych w danym miesiącu

Konto firmowe Santander Bank Polska


Santander Bank Polska oddaje przedsiębiorcom do dyspozycji Konto Firmowe Godne Polecenia.

0 zł

0 zł –jeśli dokonasz miesięcznie transakcji kartą na min. 400 zł


7 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – za 15 przelewów w miesiącu


1 zł – za kolejne przelewy

0 zł

Konto firmowe PKO BP


0 zł – przez 2 lata w promocji, a potem przy wpływach miesięcznych min. 2000 zł


12 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł –jeśli dokonasz miesięcznie min. 5 transakcji kartą


10 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – za 10 przelewów w miesiącu


1 zł – za kolejne przelewy

0 zł – za wypłaty z bankomatów PKO


3,5% i min. 5 zł – za wypłaty z bankomatów obcych

Konto firmowe Alior Bank


Rachunek firmowy 4x4

0 zł

0 zł –jeśli dokonasz miesięcznie min. 4 transakcji kartą


8 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – w ramach Pakietu Krajowego

0 zł – za wypłaty z bankomatów Alior Banku i ze wszystkich w ramach Pakietu Gotówkowego

5 zł – w pozostałych przypadkach

Konto firmowe Alior Bank


iKonto Biznes

0 zł

0 zł –jeśli dokonasz miesięcznie min. 4 transakcji kartą


8 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł

0 zł – za pierwszą wypłatę w miesiącu z bankomatów Euronet i Planet Cash, 5 zł za każdą kolejną

Konto firmowe ING Bank Śląski


Konto Direct dla Firmy

0 zł – w promocji

0 zł –jeśli dokonasz miesięcznie transakcji kartą na min. 300 zł


7 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – jeśli w miesiącu wykonasz przelewy do ZUS/US lub zapewnisz wpływ na konto min. 2000 zł


0,90 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – za wypłaty z bankomatów ING i Planet Cash oraz 1 wypłata w miesiącu z pozostałych bankomatów


5 zł – w pozostałych przypadkach

Konto firmowe mBank


mBiznes Konto Standard

0 zł – w promocji

0 zł – w promocji przez 2 lata, potem 5 zł

0 zł – w promocji przez 2 lata, potem 1,5 zł za każdy przelew

0 zł – za wypłaty z bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronet i Santander Bank Polska powyżej 100 zł, inaczej 1,30 zł.


3,5%, min. 5 zł –za wypłaty z pozostałych bankomatów

Konto firmowe Millennium Bank


Konto Mój Biznes

0 zł – w promocji przez 2 lata

0 zł –jeśli dokonasz miesięcznie transakcji kartą na min. 500 zł


7 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – za 20 przelewów w miesiącu


1 zł – za kolejne przelewy

0 zł – za wypłaty z bankomatów własnych banku


1 zł – za wypłaty z bankomatów Santander Bank Polska i Planet Cash

3,5%, min. 5 zł – za wypłaty z pozostałych bankomatów

Jak wybrać najlepsze konto firmowe z rankingu? Przy wyborze warto wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące kryteria:

  • opłaty stałe – za prowadzenie konta i obsługę karty;
  • opłaty za transakcje w ramach rachunku – w szczególności te, które planujesz realizować najczęściej;
  • warunki zwolnienia z opłat w ramach promocji;
  • atuty oferty – czyli co zyskasz, wybierając dane konto.

Pamiętaj również, że w trakcie prowadzenia działalności możesz zmienić konto firmowe. Wtedy także sprawdź nasz ranking kont firmowych, który może prezentować już zupełnie inne oferty. Warto wiedzieć, że np. ranking kont firmowych w 2022 wskazywał na atrakcyjne warunki prowadzenia rachunku także w bankach, których nie ma w aktualnym zestawieniu. Było to między innymi konto firmowe w CitiBank oraz konto firmowe w VeloBank.

Nowości i trendy w ofercie kont firmowych

Podczas podejmowania decyzji, jakie konto bankowe firmowe wybrać, zwróć także uwagę na to, jakie są dodatkowe usługi dostępne dla kont firmowych i jakie są w ogóle perspektywy rozwoju kont firmowych. Obecnie nowością w takich ofertach są np. karty wielowalutowe i kantory internetowe, ułatwiające prowadzenie biznesu na rynkach zagranicznych, czy też dedykowane aplikacje dla firm umożliwiające zarządzanie rachunkiem w telefonie.

Banki rozwijają również usługi zapewniające przedsiębiorcom możliwość kompleksowego zarządzania finansami firmy w bankowości elektronicznej. Dzięki temu w jednym miejscu możesz dokonywać transakcji bankowych, wystawiać faktury, prowadzić księgowość, inwestować nadwyżki finansowe, czy też zapewnić finansowanie swojej działalności w postaci kredytów czy leasingu.

Najlepsze konto firmowe jak wybrać?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze konto firmowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Dla każdego przedsiębiorcy ważne mogą być bowiem zupełnie inne parametry oferty.

Przykładowo, ciężko rozstrzygnąć, jakie konto firmowe najlepsze będzie dla początkującego przedsiębiorcy. Wydaje się, że najkorzystniejsze będzie bezwarunkowo darmowe konto. Jednak taki rachunek nie zawsze zapewnia dostęp do usług ułatwiających rozwijanie działalności np. e-księgowości.

A na jakie konto firmowe w banku powinien zdecydować się przedsiębiorca, który planuje przyjmować głównie płatności gotówkowe? Tutaj może okazać się, że niekoniecznie dobrym wyborem będzie konto firmowe online. Dla takiego przedsiębiorcy ważniejsze będzie, aby mieć dostęp do darmowych bankomatów i wpłatomatów, czy też oddziałów banków z bezpłatną obsługą kasową, a więc dostępu do darmowych usług, jakich rachunki typowo internetowe nie zawsze zapewniają.

Musisz więc zastanowić się, co dokładnie oznacza dla Ciebie najlepsze konto bankowe. Czy chodzi Ci po prostu o to, aby było najtańsze? A może liczysz na jakieś dodatkowe usługi?

W wyborze konta firmowego z pewnością pomoże Ci odpowiedź na kilka prostych pytań.

  • Jaki charakter prawny ma Twoja firma?
  • Czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę?
  • Czy potrzebujesz fizycznych oddziałów banku?
  • Czy zamierzasz korzystać głównie w bankowości internetowej?
  • Jakie minimalne wpłaty zamierzasz odnotowywać na koncie firmowym?
  • Jakie operacje bankowe będziesz wykonywał najczęściej?
  • Czy będziesz wykonywał przelewy za granicę?
  • Czy potrzebujesz, aby do rachunku bankowego miało dostęp kilka osób?

Jeśli uporządkujesz wszystkie informacje, łatwiej dostrzeżesz, jakiej oferty bankowej właściwie szukasz. Zyskasz od razu rozeznanie, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego. W tym celu najlepiej skontaktować się z konsultantem w wybranym oddziale. Wówczas podczas jednej rozmowy, uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. Co istotne, na założeniu konta firmowego można nawet zyskać. Niektóre banki oferują pieniądze za założenie konta (ok. 200 złotych) lub inne benefity np. darmowe terminale płatnicze.

Bezpieczeństwo kont firmowych

O bezpieczeństwo kont firmowych banki dbają w dokładnie taki sam sposób jak o bezpieczeństwo wszystkich innych rachunków. Działania w tym kierunku prowadzone są głównie pod kątem ochrony klientów podczas korzystania z bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej. Połączenia z takimi serwisami są więc szyfrowane, aby zapobiec kradzieży danych. Poza tym przedsiębiorcy mogą korzystać z dodatkowych form zabezpieczania konta (np. za pomocą klucza U2F), czy też zaawansowanych metod autoryzacji transakcji.

Zabezpieczenia przed oszustwami finansowymi

Bezpieczeństwo korzystania z konta firmowego online w dużej mierze zależy też od samego użytkownika takiego rachunku. Pamiętaj więc, że aby chronić środki firmy przed cyberprzestępcami, należy zachować ostrożność przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. W tym celu przestrzegaj następujących zasad:

  • na komputerze i telefonie używaj programów antywirusowych i zapory sieciowej,
  • ustaw silne hasło dostępowe do konta firmowego,
  • nie ujawniaj nikomu loginów i haseł dostępu do bankowości internetowej,
  • korzystaj z silnego uwierzytelniania podczas logowania się do serwisu bankowego,
  • uważaj na podejrzane wiadomości email – zwłaszcza te, w których umieszczona jest prośba o podanie danych osobowych lub o zalogowanie się do konta za pomocą linka (w żadnym wypadku w nie nie klikaj),
  • regularnie sprawdzaj historię rachunku, aby wykryć ewentualnie nieautoryzowane transakcje.

Pamiętaj również, że banki na swoich stronach umieszczają ostrzeżenia w sprawie najnowszych zagrożeń. Warto je czytać, podobnie jak wskazówki banku w kwestii bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej i aplikacji.

Konto firmowe a podatki

Mając firmowe konto bankowe, podatki możesz regulować bezpośrednio z niego za pomocą dedykowanych formularzy przelewów. W ramach takiego rachunku uzyskasz też automatyczny dostęp do konta VAT, na który będzie wpływał podatek VAT z tytułu faktur wystawionych przez Ciebie kontrahentom. Z takiego konta możesz potem regulować VAT, PIT i CIT oraz ZUS.

Konto firmowe pomoże Ci także w optymalizacji podatkowej, ponieważ ułatwi analizę finansów firmy przez to, że są one wyszczególnione w sposób przejrzysty w historii rachunku. Dzięki temu zyskujesz możliwość:

  • bieżącego kontrolowania przychodów i kosztów firmy,
  • planowania podatkowego np. pod kątem okresowego zwiększania kosztów w celu zmniejszenia podatku dochodowego,
  • korzystania z porad księgowego w ramach usługi udostępnionej przez bank.

Rachunek biznesowy pomoże Ci także utrzymać płynność finansową firmy. W ramach takiego konta możesz bowiem uruchomić np. limit kredytowy, który zapewni Ci stały dostęp do dodatkowych środków. Coraz więcej banków oferuje również usługi faktoringowe, dzięki którym możesz otrzymywać płatności za faktury jeszcze przed ich terminem wymagalności.

Skorzystaj z takich rozwiązań, a unikniesz problemów finansowych, które mogą doprowadzić nawet do upadłości firmy. Łatwiej prowadzi się biznes, jeśli ma się konto firmowe bez komornika i brak problemów z windykacją.

Konto firmowe – podsumowanie

Prowadzenie biznesu stawia ogromne wyzwania w kwestii zarządzania firmowymi pieniędzmi. Staje się ono o wiele sprawniejsze, gdy skorzystasz z konta firmowego. Obecnie wiele banków oferuje darmowe konto firmowe. Aby mieć jednak pewność, że nic za nie nie zapłacisz, musisz sprawdzić także dodatkowe opłaty.

Najlepsze konto firmowe to także takie, które jest dostosowane do Twoich potrzeb. Przy jego wyborze zwróć zatem uwagę na funkcjonalność rachunku oraz dodatkowe usługi, jakie mogą Ci się przydać w prowadzeniu i rozwoju biznesu. Odpowiedni wybór konta firmowego pod tym względem przyniesie Ci wówczas długofalowe korzyści.

Pamiętaj, że w wyborze właściwej oferty pomoże Ci nasz ranking rachunków firmowych. Dzięki niemu poznasz kluczowe parametry kont firmowych w poszczególnych bankach i je z łatwością porównasz.

Konta firmowe a opinie klientów i ekspertów

W podjęciu ostatecznej decyzji, w którym banku konto firmowe założyć, pomogą Ci również opinie klientów na temat poszczególnych ofert. Znajdziesz je np. na forach tematycznych w internecie, czy też na profilach banków w mediach społecznościowych. Zachęcamy Cię także do zapoznania się poradami eksperckimi dla przedsiębiorców, które publikujemy na naszym portalu. Wśród nich są zarówno obiektywne recenzje różnych rachunków, jak też praktyczne poradniki podpowiadające, jakie konto firmowe warto dzisiaj założyć oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.