Icon
Ile kosztuje przelew natychmiastowy i jak go wykonać?

Ile kosztuje przelew natychmiastowy i jak go wykonać?


Icon 10/29/2020
Icon 11 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

W większości banków wykonasz już przelew natychmiastowy, dzięki któremu Twoje pieniądze trafią na konto odbiorcy niemal natychmiast po złożeniu dyspozycji. Ten sposób dokonywania płatności jest wręcz idealny w sytuacji, gdy chcesz wywiązać się z terminu zapłaty raty kredytu lub rachunku. Sprawdź, na czym dokładnie polegają takie przelewy ekspresowe, gdzie możesz z nich skorzystać, a także jakie są w tym zakresie ograniczenia.

Przelew natychmiastowy: jak to zrobić?

Czym jest przelew natychmiastowy?

Każdy z nas korzysta z przelewów bankowych i to nawet kilka razy w miesiącu. Najczęściej robimy to za pośrednictwem bankowości elektronicznej, ponieważ jest to najwygodniejszy sposób dokonywania płatności. Dzięki takiej operacji bezgotówkowej możesz bez wychodzenia z domu opłacić rachunek, wysłać pieniądze do bliskiej osoby, czy uregulować ratę za kredyt gotówkowy.

Standardowe przelewy bankowe realizowane są w ramach systemu Elixir i niestety za ich pomocą środki przekazywane są dość długo. W niektórych przypadkach pieniądze docierają do odbiorcy dopiero na drugi dzień roboczy, co w praktyce oznacza, że wysłane w piątek mogą wpłynąć na jego rachunek dopiero w poniedziałek. Od pewnego czasu jest jednak dostępna znacznie szybsza alternatywa – przelew natychmiastowy.

Co to jest przelew natychmiastowy? To sposób na bezgotówkowe przelanie środków pieniężnych do odbiorcy w bardzo krótkim czasie, nawet w ciągu kilkunastu sekund. Chodzi tutaj o przelewy między dwoma różnymi bankami, ponieważ te realizowane w ramach tego samego banku z reguły są księgowane błyskawicznie.

Tak szybkie przekazywanie pieniędzy między bankami jest możliwe, ponieważ przelewy ekspresowe realizowane są w czasie rzeczywistym, a więc z pominięciem standardowych godzin księgowań, jakie obowiązują w systemie Elixir.

Rodzaje przelewów natychmiastowych - jakie są?

Aktualnie w Polsce działają dwa niezależne systemy oferujące przelewy natychmiastowe – Express Elixir oraz Bluecash.

  • Exprex Elixir jest to system stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która obsługuje również przelewy bankowe w standardowym systemie Elixir. Przelew Express Elixir można zatem zrealizować ze swojego bankowego konta osobistego – pod warunkiem, że bank, w którym mamy rachunek, udostępnia taką usługę.
  • Blucash to rozwiązanie dostarczane przez prywatną firmę technologiczną Blue Media, która specjalizuje się m.in. w szybkich płatnościach internetowych. System działa w oparciu o zgodę prezesa NBP, a więc jest legalny i bezpieczny. I w tym przypadku możliwość skorzystania z usługi zależy od tego, czy jest ona dostępna w danym banku.

Warto też wiedzieć, że oprócz powyższych systemów istnieje wiele innych, które umożliwiają szybkie przelewy za zakupy online. Przykładem jest choćby PayU, czy Przelewy24. W naszym artykule skupimy się jednak wyłącznie na tych, które są dostępne bezpośrednio w bankach, czyli z których można skorzystać z poziomu serwisu transakcyjnego do konta osobistego.

Jak działa przelew natychmiastowy?

Istotą działania przelewów natychmiastowych jest to, że są one realizowane od ręki, a więc z pominięciem standardowych sesji Elixir, które odbywają się 3 razy dziennie. Warunkiem ich realizacji jest jednak to, że zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy muszą:

  • obsługiwać dany system przelewów natychmiastowych,
  • być dostępne w tym samym czasie w danym systemie.

W praktyce przelewy takie są realizowane za pomocą rachunków pomocniczych, które pozwalają na dokonywanie księgowań w obu bankach przelewu zewnętrznego jakby był wewnętrzny. Najlepiej to wytłumaczyć na przykładzie, jak działa system Blucash.

Załóżmy, że chcesz wysłać pieniądze z banku A do banku B. Firma Blue Media obsługująca przelew natychmiastowy najpierw przyjmie od Ciebie pieniądze z banku A na swój rachunek również w banku A.

Jednocześnie ze swojego rachunku w banku B wyśle przelew wewnętrzny do Twojego odbiorcy do banku B. Wszystko odbędzie się w tym samym czasie za pomocą przelewów wewnętrznych, które standardowo obsługiwane są w czasie rzeczywistym.

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Sposób wykonania przelewu zależy od tego, z jakiego systemu będziemy korzystać. Jak zrobić przelew natychmiastowy z konta bankowego w ramach Express Elixir? To bardzo proste. Załóżmy, że chcesz zapłacić ratę swojego kredytu hipotecznego. Najpierw zaloguj się do konta w serwisie transakcyjnym oraz wybierz opcję „przelew”.

Następnie wypełnij rubryki dotyczące numeru rachunku i danych odbiorcy, kwoty raty oraz tytułu przelewu. I teraz najważniejsze – zaznacz rodzaj przelewu „Express Elixir” z listy prezentującej dostępne opcje. Potem sprawdź dane przelewu oraz dokonaj autoryzacji płatności. To wszystko.

Przelew ekspresowy Express Elixir można wykonać nie tylko w internetowym serwisie bankowości elektronicznej, ale także w placówce bankowej oraz przez telefon. Opcja jest również dostępna dla użytkowników Blik.

Bardzo podobnie działają przelewy w ramach systemu Blucash, tyle że są one najczęściej realizowane w ramach płatności internetowych np. za zakupy online. Niektóre banki umożliwiają jednak skorzystanie z tego systemu także bezpośrednio z serwisu transakcyjnego.

Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku odbiorca otrzyma przelew z innymi danymi nadawcy – nie Twoimi, lecz firmy Blue Media. Inną opcją jest założenie konta bezpośrednio na stronie Bluecash (aktualnie serwis nazywa się Rachuneo) – wówczas można zlecać przelewy z poziomu panelu obsługi klienta w tym serwisie.

Dowiedz się więcej: Szybko przelać pieniądze. Czyli jak?

Przelew ekspresowy - w jakich bankach można go wykonać?

Poniżej prezentujemy listę najważniejszych banków obsługujących przelewy ekspresowe w ramach systemu Express Elixir oraz Blucash.

Przelewy natychmiastowe - lista banków

Bank

Przelewy Express Elixir

Przelewy Blucash

Pekao

tak, ale z przerwą między 3.00 a 3.30 w nocy

Tak, ale w ograniczonym zakresie

PKO BP

tak

Tak, ale w ograniczonym zakresie

ING Bank Śląski

tak

tak

Santander

tak

tak

mBank

tak

tak

Alior Bank

tak

tak

Bank Millennium

tak

Tak, ale w ograniczonym zakresie

nestBank

nie

Tak, ale w ograniczonym zakresie

Credit Agricole

tak

tak

Citi Handlowy

Tak, ale tylko od 7:00 do 18:00

nie

BNP Paribas

Tak, ale tylko od 6:00 do 20:00

Tak, ale w ograniczonym zakresie

Pełną listę banków obsługujących przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir znajdziesz tutaj, a w systemie Bluecash tutaj.

Ile kosztuje przelew ekspresowy?

Dla osób chcących skorzystać z opcji szybkiego przelania środków dość istotnym pytaniem jest, czy przelew natychmiastowy jest płatny. Niestety w większości przypadków tak, a każdy bank ustala indywidualnie cenę takiej usługi. Poniżej podajemy przykłady, ile kosztuje przelew natychmiastowy w ramach systemu Express Elixir w wybranych bankach.

Przelewy ekspresowe Express Elixir

koszt usługi realizowanej w bankowości elektronicznej

Nazwa banku

Koszt przelewu natychmiastowego

Pekao

5 zł

mBank

5 zł

Santander

0 zł

ING

5 zł

PKO BP

4,99 zł

Powyższe ceny obowiązują na dzień pisania niniejszego artykułu, a więc w październiku 2020r.

Jak długo czeka się na przelew natychmiastowy?

Przelew ekspresowy powinien być zrealizowany od ręki, a więc w ciągu kilkunastu sekund (maksymalnie do kilkunastu minut). Od tej ogólnej zasady są jednak wyjątki.

Sprawdź też: Kiedy wreszcie przyjdzie ten przelew?

Przelewy natychmiastowe - jakim ograniczeniom podlegają?

Należy pamiętać, że niektóre banki obsługują takie transakcje tylko w wybranych godzinach, a niektóre tylko w wybrane dni tygodnia, co może opóźnić dotarcie środków nie tylko o kilka godzin, ale nawet dni.

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, ile idzie przelew natychmiastowy, sprawdź wcześniej godziny obsługiwania systemu przez Twój bank oraz bank odbiorcy na stronie dostawcy usługi np. na stronie Express Elixir.

Do jakich kwot można wykonywać przelewy natychmiastowe?

Kolejnym ograniczeniem jest to, że przelew natychmiastowy można wykonać wyłącznie do określonego limitu kwotowego. To, do jakiej kwoty możesz wykonać płatności w trybie przyśpieszonym, zależy od zasad obowiązujących w danym banku. Przykładowo, w banku Pekao, Santander i mBanku górny limit jednorazowego przelewu wynosi 5000 zł, a w PKO BP 3000 zł.

Banki wyznaczają także limity dzienne i miesięczne takich operacji, dlatego w przypadku chęci korzystania z takiej opcji regularnie warto dokładnie sprawdzić warunki usługi. Zazwyczaj każdy bank udostępnia szczegółowe informacje na ten temat na swojej witrynie internetowej.

Czy przelew ekspresowy można wykonać w weekend?

W największych bankach przelew natychmiastowy można zrealizować nie tylko w dni powszednie, ale także w weekend. Niektóre instytucje jednak ograniczają dostęp do usługi tylko do określonych dni w tygodniu. Przed skorzystaniem z takiej opcji w dni wolne od pracy warto więc sprawdzić, czy banki nadawcy i odbiorcy rzeczywiście zrealizują przelew natychmiastowy w sobotę lub niedzielę.

Przelew natychmiastowy za granicę - to możliwe?

Niestety jednym z najważniejszych ograniczeń korzystania z szybkich przelewów jest to, że można je realizować wyłącznie w polskiej walucie i do innych banków krajowych. Oznacza to, że nie można wysłać pieniędzy w trybie przyśpieszonym na konto w banku zagranicznym. Przelew zagraniczny trzeba zatem wysłać metodą standardową.

W jakich godzinach wykonywane są przelewy ekspresowe?

Jeśli chodzi o system Express Elixir, wiele banków obsługuje przelewy natychmiastowe przez 24 godzin na dobę, ale niektóre robią to tylko przez kilka godzin dziennie (patrz tabela) lub robią krótkie przerwy (najczęściej w nocy), w których nie realizują księgowań.

Przykładowo, bank Pekao robi sobie przerwę między 3 a 3:30 w nocy, z kolei bank BNP Paribas obsługuje takie płatności wyłącznie między godziną 6:00 a 20:00.

Przez całą dobę (24h) system Express Elixir obsługują między innymi: Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank BPS, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP oraz Santander.

Nie przegap: Robisz przelewy? Uważaj na urząd skarbowy

Problem z przelewem natychmiastowym - co robić?

Jeżeli zdarzy się problem z przelewem natychmiastowym, czyli np. nie dotrze on do odbiorcy w określonym czasie, należy skontaktować się z bankiem w celu wyjaśnienia sprawy. Wcześniej jednak warto się upewnić, czy zgadzają się wszystkie dane wpisane podczas zlecania płatności.

Jeśli popełniłeś błąd w przelewie, również niezbędny będzie natychmiastowy kontakt z bankiem, któremu być może uda się jeszcze cofnąć transakcję, a jeśli nie, wyjaśni Ci procedurę odzyskania pieniędzy od odbiorcy, na którego pomyłkowo trafiły środki.

Problem z długo realizowanym przelewem natychmiastowym może także wynikać z powodów opisanych wyżej, czyli ze względu na to, że któryś z banków po prostu nie obsługuje w danym czasie określonego systemu przelewów ekspresowych.

Przelew ekspresowy - kiedy warto z niego korzystać?

Przelewy ekspresowe to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na błyskawicznym przelewie środków i które chcą mieć pewność, że przesłane pieniądze rzeczywiście trafią natychmiast do odbiorcy. Sytuacji, w których taka opcja się przydaje, jest bardzo wiele np.:

  • gdy chcesz zapłacić rachunek lub ratę pożyczki w dniu terminu płatności – przelew natychmiastowy da Ci pewność, że środki trafią do wierzyciela w tym samym dniu, a więc unikniesz odsetek karnych za opóźnienie, jakie byłyby naliczone przy standardowym przelewie, który dotarłby najwcześniej kolejnego dnia,
  • gdy już się spóźniłeś z jakąś płatnością – przelew ekspresowy zminimalizuje koszty opóźnienia (zapłacisz mniej odsetek oraz unikniesz postępowania windykacyjnego),
  • gdy wpłacasz zaliczkę – zazwyczaj odbiorcy życzą sobie w takich przypadkach jak najszybszej płatności,
  • gdy chcesz skorzystać z promocyjnej oferty – promocje są często ograniczone czasowo, dlatego konieczna jest natychmiastowa płatność, by móc liczyć na atrakcyjne warunki oferty,
  • gdy chcesz szybko przesłać środki bliskiej osobie,
  • zawsze wtedy, gdy chcesz dokonać przelewu o niestandardowej porze np. w nocy lub w dniu wolnym od pracy – najczęściej przelewy ekspresowe przydają się w takim przypadku przy zakupach online.

Przelewy natychmiastowe zyskują na popularności, o czym świadczą choćby dane podawane systematycznie przez Krajową Izbę Rozliczeniową obsługująca system Express Elixir. Według tych najnowszych we wrześniu 2020 roku rozliczono 5,82 mln transakcji o wartości 5,8 mld zł.

Natomiast we wrześniu 2019 r. było tych transakcji 2,39 mln o łącznej wartości 3,76 mld zł, a więc dzisiaj jest dwukrotnie więcej. Jedynym mankamentem przelewów ekspresowych jest ich dość wysoka cena. Z tego względu warto z nich korzystać wtedy, gdy rzeczywiście jest to konieczne – na przykład gdy chcemy terminowo wywiązywać się z płatności kredytu lub rachunków.

Icon ocena 4.9 / 6 (218 głosów)
Czy ten artykuł był pomocny?
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Dodano: 1/16/2019 Zaktualizowano: 10/29/2020

Sprawdź podobne artykuły

Komentarze

0 komentarzy
Ekspert